fbpx

Nöörist rippkiik, 1. osa

Tuleb ausalt tunnistada – nöörist rippkiige tegemine osutus keeruliseks küsimuseks juba materjalide valikuga alustades.  Seekordne mitmest osast koosnev postitus on kirjutatud juba järjekorras teisest katsest teha ise rippmööblit. Otsustasime peale puuvillase nööri kasutamist proovida meie polüpropüleenist nööre ja kohe võtsime võimalikult mahuka asja ette-rippkiige. Peab ütlema, et see on paras väljakutse ja proovime siis iga etappi ka jäädvustada. Nii suurt tööd makrameega ei olegi veel varasemalt proovinud. 

Juhiste hankimine. Esimene kõige suurem probleem on muidugi leida sobiv juhis. Austades loojate tööd väga, oleksime nõus maksma korraliku juhise eest. Probleem tekkis sellest, et ei näe enne ostmist video kvaliteeti ja tegelikult oli ka väike hirm, et äkki ei tule välja. Mõte oli ikkagi selles, et võimalikult paljud inimesed saaksid ise proovida seda kaasa teha. Niisiis võtsime esimeseks tööks vabalt kätte saadava mustri.

Materjalid. 

Nöör. Esimese kiige proovisime teha tavalisest puuvillasest nöörist, aga seda ei soovita kindlasti korrata! See venib välja ja läheb inetuks üsna ruttu. Kui juba investeerida oma aega ja raha, siis kindlasti võtta polüpropüleenpael. See talub ilmastikku, ei veni, on ilusa läikega. Kumba siis eelistada, kas tuumaga või ilma? Välisel vaatlusel neil venimise osas erilist vahet ei ole st nad ei veni väga. Tuumaga pael on kindlasti jämedam ja tundub veelgi tugevam. See kindlasti sõltub ka sellest, kes valmis kiigel istuma hakkavad. Meie valisime seekord ilma tuumata paela, et katsetada ja proovida lastel seal istuda. Tootja siiski soovitab suuremate kiikede jaoks tuumaga nööri, meie videos on kasutatud samuti tuumaga paela. Puuvillast võiks vältida. Nööri täpne kulu selgub töö lõppedes, soovituslik kulu sellel kiigel on u 8 rulli.

Metallist rõngas. Võib öelda, et selle leidmine on kõige suurem väljakutse. Ühest blogist leidsin, et kasutati metalltoru plastikkattega, mis keerati sobivasse mõõtu. Teisest blogist leidsin, et kasutati tavalist võimlemisrõngast. Sellega on meil küll isiklik kogemus, et see kipub minema katki. Seega pigem usun seda inimest, kes soovitas võimlemisrõnga katta metallsprei värviga, et kindlustada selle vastupidavus. Seda viimast pole ise proovinud, küll on aga kogemus, et rõngas ilma töötlemata läks katki ka laste istudes.

Järelikult proovime seekord metallist toruga.

Riputamise rõngas või karabiin. Veel on vaja metallrõngast riputamiseks. See oli samuti võimatu ülesanne leidmaks poodides täpselt sellist nagu videos on kasutatud. Ostsime karabini ja kasutame seda.

Tööriistad ja muud väikevahendid:

• Kuumaliim

• Teip

• Välgumihkel

• Mõõdulint

• Käärid

Milline kiik valida? Tegemist on suure töömahuka ettevõtmisega, seda tuleb veelkord rõhutada. Nii ajalises kui rahalises mõttes. Sellist tööd tasub ette võtta siis, kui otsus on kindel ja soov teha oma koju midagi täiesti erilist. Valida just oma interjööri sobiv värv ja mudel. Vastasel juhul on mõistlikum osta poest valmis lahendus ja unustada kogu see vaev. Samuti ei tasu kiige tegemist võtta ette esimeseks tööks. See on tõesti keeruline, vajab aega ja pühendumist ja esimeseks tööks on see liiga keeruline.

Selline video on hetkel kättesaadav ja vaadatav kõigile:

https://www.youtube.com/watch?v=3QjPzQVA_ic

Me ei saa garanteerida, et video igavesti kanalil kättesaadav on. Sellel videol on väga head juhised kirjalikult video peal, et teha seda kaasa. Teeme oma kiige selle video põhjal. Valida võib muidugi kõike, mis meeldib. Piiriks on ruumi suurus ja kõrgus, kuhu see kiik hiljem panna. Kokkuvõttes muud vahet ei olegi. Materjali kulu on samuti erinev, seda tasub vaadata. Lihtsamatele kiikedele kulub vähem materjali, suurtele kiikedele ikka palju rohkem.

Ettevalmistus. Kõige aeganõudvam ja ilmselt kõige tüütum osa makramee puhul on nööride lõikamine mõõtu. Eriti kui on tegemist nii suure tööga, siis neid ikka annab lõigata. Soovitus on kõik jupid enne alustamist valmis lõigata, siis saab järjest võtta. Muidugi võib neid ka enne uut etappi lõigata, kui ei ole hoida kuskil või töö teostamine kipub venima. Kui plaanite seda tööd teha kuude kaupa, siis ei ole mingit mõtet neid enne tegemist valmis lõigata. Reaalsus on see, et terve tuba on päris pikalt täis ootel nöörijuppe ja pooleliolevat tööd tuleb samuti kuskil hoida. Soovitus on see, et pooleliolev töö võiks olla kergesti jätkatav. Ei ole mõistlik iga kord seda kokku pakkida ja silma alt ära panna. Mida kergem on tööd jätkata, seda kiiremini see ka läheb. Teinekord on aega teha kasvõi pool tundi, siis saab kohe seda edasi teha. Kokku ja lahti pakkimine võtab palju aega ja mõjub töö tegemisele pärssivalt. Aga alustame siis😊